کوردی‌دانلۆد / کردی‌دانلود اولین و تنها مرجع دانلود کردی!

دانلود فرهنگ‌لغت «نوبهار» از احمدخانی، قدیمی‌ترین فرهنگ شناخته‌شده به کردی - داگرتنی فەرهەنگی «نۆبەهار»ی ئەحمەدی خانی، کۆنترین فەرهەنگی ناسراو بە کوردی

دانلود فرهنگ‌لغت «نوبهار (Nûbar)» از احمد خانی، با شرح پرویز جهانی

دانلود فرهنگ‌لغت «نوبهار» از احمدخانی، قدیمی‌ترین فرهنگ شناخته‌شده به کردی - داگرتنی فەرهەنگی  «نۆبەهار»ی ئەحمەدی خانی، کۆنترین فەرهەنگی ناسراو بە کوردی
دانلود فرهنگ‌لغت «نوبهار» از احمدخانی، قدیمی‌ترین فرهنگ شناخته‌شده به کردی – داگرتنی فەرهەنگی «نۆبەهار»ی ئەحمەدی خانی، کۆنترین فەرهەنگی ناسراو بە کوردی

داگرتنی پەرتووکی «فەرهەنگی عەرەبی-کوردی نوبەهار» لە ئەحمەدی خانی؛
کۆنترین فەرهەنگی ناسراو زمانی کوردی، کە بە شێوەی شیعر و هۆنراوە نووسراوە، بە شرۆڤەدانەوەی پەرویز جیهانی

دانلود کتاب «فرهنگ‌لغت عربی-کردی نوبهار (Nûbar)» از احمد خانی و با شرح پرویز جهانی؛
قدیمی‌ترین فرهنگ‌لغت شناخته‌شده کردی تا به امروز، که به صورت شعر عربی-کردی نوشته شده است

 

قبل از این قرار این کتاب، نسخه‌ی دیگری از این کتاب‌را در وب‌سایت قرار داده‌ایم، که تاریخ چاپ و انتشار آن به سال ۱۹۸۶ میلادی \ ۱۳۶۵ شمسی برمی‌گردد. این نسخه از کتاب که حال تقدیم حضورتان می‌گردد، با این تفاوت این نسخه‌ی کنونی در ایران به چاپ رسیده، اما نسخه قبلی در سوئد به چاپ رسیده است.

این نسخه کتاب که با شرح پرویز جهانی نیز همراه است، در سال ۱۳۶۷ توسط انتشارات صلاح‌الدین ایوبی (مرکز نشر فرهنگ و ادبیات کردی) در ارومیه به چاپ رسیده‌است.

کتاب فرهنگ‌لغت «نوبهار» (با عنوان کردی: نەوبەهار، نووبار، Nûbar) با نام اصلی «نوبهار کودکان (نووبەھارا بچووکان)» فرهنگ لغتی به زبان کردی‌شمالی-عربی است که قدیمی‌ترین فرهنگ لغت شناخته‌شده به زبان کردی (تا امروز) محسوب می‌شود که در سال ۱۰۹۴ هجری / مارس ۱۶۸۳ توسط احمد خانی نوشته شده است.

احمد خانی در شروع کتاب در مورد نام کتاب این‌گونه می‌گوید: « ڤێک ئێخستن ئەحمەدێ خانی   |   ناڤێ نۆبەهارا بچووکان لێ دانی »

فرهنگ‌لغت «نوبهار»، فرهنگ لغتی کوچک به زبان کردی شمالی (و یا کردی کرمانجی)، با الفبای عربی مخصوص زبان کردی است و به صورت شعر کردی-عربی برای کودکانی که می‌خواسته‌اند زبان عربی را بیاموزند نوشته شده است و می‌توان این اثر را قدیمی‌ترین کتاب و اثر در ادبیات کودک به زبان کردی برشمرد.

این فرهنگ، قدیمی‌ترین فرهنگ‌لغت به زبان کردی محسوب می‌شود که در سال ۱۰۹۴ هجری / مارس ۱۶۸۳، دقیقاً ۳۳۴ سال پیش در ماه مارس، توسط احمد خانی شاعر مشهور منظومه مم و زین، منجم و فیلسوف مسلمان از کردهای ترکیه نوشته شده است.


+ دانلود فرهنگ‌لغت «نوبهار»، چاپ ۱۹۸۶، سوئد، Roja nû +