دانلود کتاب تاریخی و قدیمی «کردستان»؛ اثر علی اصغر شمیم همدانی

موضوع: تاریخی، کتاب
نویسنده: Ismail
بازدید:
نوشته‌شده در: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

داگرتنی پەرتووکی «کوردستان» لە عەلی ئەسغەری شەمیم؛  سەبارەت بە جوگرافیای سرووشتی، ڕامیاری و ئابووری و... کوردستان لە ساڵی ١٣١٢ی هەتاوی  دانلود کتاب تاریخی و قدیمی «کردستان»؛  در باب شرح جغرافیای طبیعی، سیاسی، اقتصادی و...؛ از علی اصغر شمیم همدانی در سال ۱۳۱۲ شمسی

داگرتنی پەرتووکی «کوردستان» لە عەلی ئەسغەری شەمیم؛ 
سەبارەت بە جوگرافیای سرووشتی، ڕامیاری و ئابووری و… کوردستان لە ساڵی ١٣١٢ی هەتاوی

‌.

دانلود کتاب تاریخی و قدیمی «کردستان»؛ از علی اصغر شمیم همدانی
در باب شرح جغرافیای طبیعی، سیاسی، اقتصادی و… کردستان؛  در سال ۱۳۱۲ شمسی

  • عنوان (کردی): کوردستان
  • عنوان (فارسی): کردستان
  • نویسنده: علی اصغر شمیم همدانی
  • ناشر: کتابخانه‌ی سعادت حسینی و کتابخانه‌ی سروش در تبریز
  • تاریخ انتشار: اردیبهشت ۱۳۱۲ ~ مه ۱۹۳۳
  • زبان: فارسی
  • تعداد صفحات: ۱۰۰ صفحه

کتاب قدیمی و تاریخی «کردستان: شامل شرح جغرافیای طبیعی، سیاسی و اقتصادی کردستان و بیان نژاد، تاریخچه‌ی سیاسی، زبان، مذهب و تقیسیمات ایلات کرد» (کوردستان: جوگرافیای سرووشتی، ڕامیاری و ئابووری)، کتابی‌ گران‌بها در سبک تحقیقی-پژوهشی از علی‌اصغر شمیم همدانی است.

این کتابِ ۱۰۰صفحه‌ای؛ در ۸۴ سال پیش از امروز و در چنین ماهی، در اردیبهشت‌ ۱۳۱۲ ش. ~ مه ۱۹۳۳ م. به رشته تحریر درآمده است. نویسنده این اثر «علی اصغر شمیم همدانی» (زادهٔ: ۱۲۸۲ش. – درگذشت: ۱۳۴۵ش.) استاد تاریخ، مترجم، نویسنده و مورخ ایرانی است. (+)

این کتاب در اردیبهشت ۱۳۱۲ شمسی توسط «کتابخانه‌ی سعادت حسینی» و «کتابخانه‌ی سروش» در تبریز (مطبعه و مهر رزینسازی امید) انتشار یافته است.

نویسنده هدف خود را از نوشتن این کتاب این‌گونه بیان می‌کند: «غرض از تألیف این کتاب، روشن نمودن جغرافیای ایالت کردستان و بیان نژاد حقیقی اقوام کرد و تشریح تاریخچهٔ سیاسی اقوام مزبور است. استناد نگارنده در این موضوع به نتایج تحقیقات و تتّبعات علمای اروپائی و هیئت‌های علمی است که متواتراً به ایران آمده و مطالعات خود را به‌رشتهٔ تحریر درآورده‌اند».‌

علی‌اصغر شمیم، در شروع این کتاب «ایالت کردستان» را این‌گونه توصیف می‌نماید: 

«کردستان از نظر نژادی ناحیهٔ وسیعی است که حدّ شمالی آن دامنه‌های جنوبی فلات ارمنستان و حدّ جنوبی آن رده رود دیاله (سیروان) از شعبات دجله است. طول آن از جنوب شرقی به شمال غربی ششصد تا هزار کیلومتر و عرض آن از یکصد و بیست الی چهارصد کیلومتر و تا ۴۸ درجه طول شرقی گرینویچ (نصف‌النهار لندن) ممتدّ است. این ناحیه‌ی وسیع که دارای عوارض مختلفهٔ حاصلخیز و رودخانه‌های متعدّد و مناظر طبیعی است، مابین سه دولت ایران و عراق و ترکیه تقسیم شده‌است.»

علی‌اصغر شمیم همدانی
اشتراک‌گذاری :

دانلود و اطلاعات بیشتر

دیدگاه‌های شما
دیدگاه کاربران درباره مطلب بالا
  • دیدگاه ارسال‌شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.